نحوه حل کردن ایرادات ، ارورها و مشکلات رایج پکیج دیواری

تعمیر پکیج

نحوه حل کردن ایرادات ، ارورها و مشکلات رایج پکیج دیواری

    منبع انبساط: در تعمیر پکیج متعادل نمودن تغییرات فشار مدار بسته گرمایشی که به علت تغییرات دمای آب به وجود می آید؛ توسط منبع انبساط صورت می پذیرد.

افزایش دمای آب از مقدار 20 درجه سانتیگراد تا 80 درجه سانتیگراد، 3% افزایش حجم این مایع را در پی دارد. به طور مثال اگر دمای 100 لیتر آب را از 20 درجه سانتیگراد به 80 درجه سانتیگراد برسانیم؛ آنگاه حجم این مقدار آب به 103 لیتر افزایش پیدا می کند.

       منبع انبساط در تعمیر پکیج ازچند بخش شامل بدنه فلزی به شکل گرد یا چهارگوش، یک بالن لاستیکی یا دیافراگم که بین دو بدنه قرار می گیرد؛ شیر سوزنی جهت شارژ یا تخلیه هوا، مجرای ورود و خروج آب و همچنین شیلنگ یا لوله رابط مدار بسته گرمایشی  تشکیل شده است.

هنگامی که حجم آب مدار بسته گرمایشی افزایش پیدا کند؛ مقدار اضافی این آب وارد منبع انبساط می گردد و موجب می شود که بالن لاستیکی یا دیافراگم فشرده شود. پس از کاهش دمای آب مدار بسته گرمایشی، خاصیت ارتجاعی بالن لاستیکی یا دیافراگم، حجم آب ذخیره شده در منبع انبساط را با فشار به مدار بسته گرمایشی باز می گرداند. این عمل موجب می گردد که افزایش حجم آب در دستگاه پکیج به سیستم لوله کشی آسیب وارد نکند.

منبع انبساط

در تعمیر پکیج لازم است در بازه های زمانی معین، فشار هوای این منبع چک شود؛ زیرا که تنظیم نبودن آن به تمامی تجهیزات سیستم لوله کشی و دستگاه پکیج شوفاژ دیواری آسیب جدی می رساند.

نکته: در تعمیر پکیج فشار هوای منبعدر صورت استفاده از هوای آزاد، مقدار 0/9 الی 1 بار و در صورت استفاده از گاز ازت، 0/7 بار می باشد. البته توجه گردد که این اندازه گیری باید در زمانی صورت پذیرد که آب مدار بسته به صورت کامل تخلیه شده باشد.

آموزش تخلیه آب مدار بسته گرمایشیدر تعمیر پکیج :

ساده ترین و سریع ترین راه جهت تخلیه آب مدار بسته گرمایشی به صورت زیر می باشد:

1- آب سرد ورودی به دستگاه به صورت کامل بسته شود.

2- پایین ترین شیر آب گرم، از نظر ارتفاع را به صورت کامل باز شود. به طور مثال شیر توالت از نظر ارتفاع پایین تر از شیر روشویی یا شیر ظرفشویی می باشد.

3-شیر پرکن دستگاه را باز نمایید.

در این زمان آب موجود در مدار بسته گرمایشی به صورت کامل تخلیه می گردد.

آموزش تست و شارژ  :

1- آب موجود در مدار بسته گرمایشی را به صورت کامل تخلیه نمایید.

2- به کمک یک فشار سنج، مقدار شارژ  اندازه گیری گردد.

3- در صورت کم بودن فشار هوای منبع انبساط، به وسیله یک تلمبه منبع انبساط را شارژ نموده و در صورت بالاتر بودن فشار هوا در آن، شیر سوزنی هوا ، تا متعادل شدن فشار باز نگه داشته شود و سپس جهت حصول اطمینان از تنظیم بودن فشار، مجددا با فشار سنج، مقدار مورد نظر اندازه گیری گردد.

نکته 1: فشار هوا طبق شرایط استاندارد اعلام شده، تنظیم گردد.

نکته 2: در تعمیر پکیج قبل از تخلیه آب مدار بسته گرمایشی، برای یک لحظه کوتاه، سوزن هوا را فشار داده تا مقداری از هوای منبع تخلیه شود. در صورت سوراخ شدن بالن لاستیکی یا دیافراگم، مقداری آب نیز از شیر سوزنی هوا خارج خواهد شد. در این صورت لازم است منبع به صورت کامل تعویض گردد.

نکته 3: در تعمیر پکیج پس از شارژ منبع انبساط، به وسیله کف و صابون، شیر سوزنی هوا را از نظر نشتی بررسی نمایید.

نکته 4: در صورتی که از زمان نصب دستگاه یا آخرین بازدید، سه سال گذشته باشد؛ آنگاه لازم است که شیلنگ یا لوله رابط مدار بسته گرمایشی را جدا نموده و باز بودن مسیر آن مورد بررسی قرار گرفته شود.

          نکته 5: در تعمیر پکیج دستگاه های پکیج شوفاژ دیواری بنا به میزان توان خود، دارای منبع انبساط، با ظرفیت معینی هستند. به طور مثال دستگاه های پکیج شوفاژ دیواری با ظرفیت حرارتی 24 الی 26 کیلو وات، نیاز به منبع انبساط 6 لیتری، دستگاه های پکیج شوفاژ دیواری با ظرفیت حرارتی 28 الی 30 کیلو وات، نیاز به منبع انبساط 8 لیتری و دستگاه های پکیج شوفاژ دیواری با ظرفیت حرارتی 32 الی 40 کیلو وات، نیاز به منبع انبساط 10 لیتری دارند.a

تست فشار:

برای بررسی میزان فشار موجود در منبع انبساط بهترین راه استفاده از بار سنج های مخصوص است. برای این کار می توانید از یک فشارسنج معمولی استفاده کنید و با بستن آن بر روی شیر سوزنی منبع انبساط میزان هوای موجود در منبع را اندازه گیری کنید.

همواره به یاد داشته باشید تنها زمانی این عدد درست خواهد بود که مدار خاموش و آب داخل مدار کاملا سرد باشد.

تنظیم فشار منبع انبساط در تعمیر پکیج شوفاژ دیواری

اگر میزان فشار  کم بود با استفاده از یک تلمبه معمولی باید میزان فشار را تا مقدار مناسب برسانید. درست همانند زمانی که دوچرخه خود را با تلمبه باد می کنید باید اهرم تلمبه را روی شیر سوزی قرار داده و باد بزنید.

مرتبا با استفاده از فشارسنج مقدار هوا را بررسی کنید تا بیشتر از یک بار در منبع وارد نشود. به یاد داشته باشید که اضافه بار داخل منبع می تواند فرآیند حرکت آب در مخزن را تحت الشعاع قرار دهد.

علائم خرابی منبع انبساط در تعمیر پکیج:

موارد مختلفی می تواند نشان از خرابی منبع انبساط پکیج باشد . اما به طور کلی بالا رفتن بیش از اندازه فشار و یا افتادن فشار و نوسان فشار سه عامل کلیدی نشان دهنده خرابی منبع انبساط هستند. معمولا این نوسان فشار در صفحه مانومتری پنل پکیج قابل رویت است .

تعمیر پکیجمعمولا در صورت خرابی منبع انبساط این عقربه و نشانگر فشار بسیار بالا می رود و در هنگام سرد شدن عقربه پایین تر از حد نرمال و یا به جای اصلی خود باز می گردد.

گاهی آنقدر فشار مدار بالا می رود که شیر اطمینان پکیج وارد عمل می شود و مقداری از اب را از مدار خارج می کند و به همین دلیل با سرد شدن مدار گرمایش فشار مدار می افتد و باعث خاموشی پکیج می شود.

البته گاهی مواقع دلیل خرابی و بالا و پایین شدن فشار در مدار گرمایش خود منبع انبساط نیست و ممکن است به دلیل گرفتگی شیلنگ و یا لوله رابط این اتفاق بیافتد. از این رو باید قبل از تعویض منبع انبساط ابتدا این لوله و یا رابط تست شود.

تست منبع انبساط در تعمیر پکیج

برای اینکه اطمینان پیدا کنید خرابی پکیج از منبع انبساط می باشد روش ساده ای وجود دارد که می توانید بوسیله آن مطمئن شوید که منبع خراب است.

برای این کار در تعمیر پکیج پس از تست و بررسی باز بودن شیلنگ و یا لوله رابط منبع انبساط با مدار گرمایش باید سوزن والو منبع انبساط را با سر پیچ گوشتی کمی فشار دهید. اگر هوا از آن خارج شد به احتمال زیاد منبع انبساط سالم است. اما اگر آب از آن خارج شود قطعا منبع انبساط خراب شده و باید تعویض شود.

اگر آب و هوا هیچ یک خارج نشد احتمال زیاد دارد که هوای منبع انبساط تخلیه شده است. بنابراین باید ابتدا منبع با روش توضیح داده شده دوباره باد شود و سپس دوباره این آزمایش انجام شود.

به دلایل زیادی می تواند باد مخزن تخلیه شود که در مقاله ای جداگانه این موضوع توضیح داده خواهد شد. اما اگر در هر صورت دلیل خرابی منبع انبساط پاره شدن پرده دیافراگمی باشد باید منبع انبساط تعویض شود.

در تعمیر پکیج تست و بررسی منبع را هر چند خود شما هم به راحتی می توانید انجام دهید ولی به یاد داشته باشید تعویض و تعمیر منبع انبساط کار مشکلی است و اگر درست به این فرآیند آشنایی نداشته باشید زمان زیادی از شما خواهد گرفت و نتیجه مطلوبی هم به همراه نخواهد داشت.

برای مشاوره رایگان و یا ارسال تعمیر کار میتوانید با تعمیرکاران ما در تعمیر پکیج تماس بگیرید.

از این رو توصیه می کنیم همواره به دلیل حساسیت قطعات پکیج موضوع تعمیر پکیج خود را به متخصصین این حوزه بسپارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (4)

 • یزدان اعتماد پاسخ

  خیلی استفاده کردم متشکرم

  20/04/2019 در 4:58 ق.ظ
  • khashayar پاسخ

   ممنون از نظر خوبتون

   22/04/2019 در 4:59 ق.ظ
 • سمیرا مرادی پاسخ

  از رادیاتورم اب چکه میکنه ایراد از چیه؟

  20/04/2019 در 4:58 ق.ظ
  • khashayar پاسخ

   دوست عزیز مقاله ما را در رابطه با تعمیر پکیج و عیب یابی پکیج دیواری و راهنمایی نحوه عیب یابی رادیاتور میتوانید بخوانید

   22/04/2019 در 4:58 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


09101453194

Call Now Buttonتعمیر پکیج 09101453194